Въпрос относно Един Барб Буилд

Проблеми с инсталацията на играта? Не можете да подкарате D2 Loader? Споделете мъките си, ще опитаме да помогнем.
ZFPuhi
Newbie
Newbie

Привет, понеже си правия барб на WW и четох един много здрав Буилд обаче немога да разбера 1 от съкращенията съветват хората да са с Eth BOTD BA и като защита с SS + UM (vs Casters) & SS + 40/15 ( Vs Others ) и немога да разбера какво е това SS *преди да кажете ботушките пак казвам СОК с руна и Сок с 40/15*, аз мисля че става дума за Storm Shield но не съм сигурен защото в този буилд не се качва много стр.
Shadоw
Dreaming Friend
Dreaming Friend

Eth BOTD BA = Ethereal Berserker Axe с руническа дума BreathOfTheDuying (Vex + Hel + El + Eld + Zod + Eth)
SS = StormShield
ZFPuhi
Newbie
Newbie

Благодаря обаче се оказа още 1 питане сега ще сложа Буилда

Stats:
Strength: 71
If your Sandstorm Treks are +15 Strength and your Annihilus is +20 to Attributes, if not then this should be raised accordingly. For example, if your Treks are +13 Strength and your Annihilus is +15, your strength should be 78 as opposed to 71.
Dexterity: 120
If you use Ravenfrost/Angelics for your rings/amulet then this will get you to 220 dex for max block with an SS at level 99. If you choose to use Viper Whorls and Gale Shell then you will only have 190 Dex, but since most people don't make it to 99 in 1.10 this shouldn't matter to much.
Vitality: Rest
Energy: Base

Нали както се вижда уш всичко е обяснено но ето къде е проблемът = >

Equipment:
Eth BOTD Berserker Axe
The better the stats on this the better, 400+/15 is ideal but very expensive.
Perfect Base Defense SS with an Um/40/15 Max in it
You should have one of each, and switch them depending on what kind of character you are facing. When going against casters you should switch to Um, and when going against non-casters or people who deal strictly physical damage you should switch back to 40/15 Max.
Enigma
The strength requirement should be kept somewhere below 200, and the higher the defense the better. 1350+ is ideal.
Eth Zod Arreat�s Face
200%/6% is perfect, but these are very rare. Any Eth one would have better defense than a regular one, but if you can�t get an eth one then a regular one (perfect ones are not very rare and not very expensive, so shoot for a perfect one) works. If you use a regular one it should be socketed with a 40/15 Max Jewel.
Perfect Vitality Verdungo�s
+40 Vitality, these are not very expensive because you do not have to worry about Damage Reduction. This is because of the 50% Damage Reduction cap in PvP (8% on Enigma + 35% on Stormshield = 43%, the minimum on Verdungo�s is 10%).
Steelrends
60% Enhanced Damage and +20 Strength is perfect, but these can cost you a great deal, anything with 50+ Enhanced Damage will work, the Strength is not very important.
Eth Sandstorm Treks
13+ Vitality and Strength is better, and the more defense on them the better.

Като се гледа както е казано да се качи само 71-78 стр и да се сложи на хубава броня (енигма) с изискване под 200 стр и да има над 1400 дефенс, и мисля да сложа Baalrog Skin ( Sup 3 soc 15/15 или 12/14 Baalrog с такава разполагам в момента)
обаче проблемът е че стр-то е 165 ... това значи че едвали говорят за тази броня можели да ми дадете идей за коя броня става въпрос, и колко точно стр трябва да се нацъка защото откачам.
Taraxias
Dreaming Friend
Dreaming Friend

основа ап иска 103 стр и е над 1400 деф.